معرفی کانون

 
 مؤسسه‌ی فرهنگى مذهبى يک هفتادوسوم در سال 1390 به صورت زیرمجموعه‌ای از هيئت متوسلين به حضرت على (ع) و با تلاش‌ تعدادى از جوانان فعال مذهبى با رويکرد تعميق و تحکيم باورهاى دینی و پيوند آن با عموم مردم جامعه و بالاخص جوانان تشکيل گرديد.
پس از گذشت اندک زمانى از شروع جلسات، با طلوع شور و عشق خداوند در وجود جوانان مشتاق و حق‌طلب، تعدادى از اعضاى جلسه با در نظر گرفتن نياز جامعه‌ی امروز، تصميم به راه‌اندازى دفترى به عنوان پايگاه مرکزی فعالیت‌های گروه گرفتند، تا بتوانند با انگيزه‌ی خدمت به دين خدا و اشاعه‌ى فرهنگ خداجويي و خداخواهی و الگو گرفتن از کلام و رفتار معصومين گامی مؤثر در زمینه‌ی ظهور حضرت ولیعصر ارواحنا فداه بردارد.
اين گروه اکنون پس از گذشت چهارسال از آغاز فعاليت خود همراه با تجربه‌ی برگزارى صدها ساعت جلسه‌ی سخنرانى، چندين سلسله همايش موضوعى، برگزارى کلاس‌هاى آموزشى و ..... که در کارنامه‌‌ی خويش ثبت دارد (شرح آن در ادامه خواهد آمد) به لطف ایزد منان، اکنون با پتانسيلى از انديشه و دانش و تجربه مصمم‌تر از قبل در این راه طی طریق می‌کند.


الف ) بخش کوتاهى از اقدامات و فعاليت‌هاى انجام شده‌ی اين مؤسسه از سال1390 تا کنون:
1- ثبت کانون
2- تحریر و تکثیر نشريه
3- برگزارى نمايشگاه تخصصى با موضوع نيمه شعبان و مراسم احیای نیمه شعبان
4- برگزارى مراسم جشن ويژه بانوان با رويکرد جايگاه حضرت زينب(س) در روز ميلاد حضرت
5- برگزاری مراسم دهه اول صفر و غنچه‌های حسینی با رویکرد برنامه‌های فرهنگی جهت کودکان 3 تا 7 سال
6- برگزارى کلاس‌هاى تربيت نيروى مهدوى در شاخه‌هاى آموزشى
• کليپ سازى
• اعتقادات
• خبرنويسى
• فن بيان
• ارتباط مؤثر
7- برگزارى کارگاه‌هاى رفع شبهات (با حضور استاد عدالتيان - استاد حورايي)
8- برگزاری جشن سیزده رجب به مدت 10 سال در مکان پارک وحدت با شیوه‌ای متفاوت از جشن‌های مرسوم
• الف) برپایی تابلوی یا علی با 
• ب) جشن با استقبال بیش از دوهزار نفر با کیفیتی کاملا مذهبی
• د) استفاده از سخنرانان برجسته همچون حجه‌الاسلام ماندگاری، استاد محمدعلی انصاری، استاد رائفی پور
9- برگزارى جلسات سخنرانى و دعوت از اساتيد مختلف از تهران با مخاطبی بالغ بر دو هزار نفر
10- برگزاری جلسات سخنرانی و نشست‌های فرهنگی با حضور استاد رائفی پور در مناسبت‌های مختلف و تشکیل کارگروه‌های مذهبی
11- توليد انواع مولتى مديا و ابزار رسانه‌اى
12- طراحى ساختار نرم افزار از سخنرانى‌های استاد رائفى پور و انجام مراحل اجرایی آن از جمله پیاده‌سازی سخنرانی‌ها با استفاده از کارگروهی منسجم 
13- حضور و مدیریت در شبکه‌هاى مجازى و پشتيبانى از سايت
14- پایگاه تهیه و تکثیر و توزیع محصولات فرهنگی و سی‌دی سخنرانی‌های استاد رائفی پور 
15- تشکیل کارگروه‌های تخصصی در زمینه‌های کلیپ‌سازی، عکس نوشته، نرم‌‌افراز جامع سخنرانی‌های استاد رائفی پور
16- ساخت کلیپ‌های موضوعی (قرآن، ائمه و اهل بیت علیه السلام)
17- پشتیبانی سایت، گروه اجرایی مراسم و مناسبت‌ها، گروه نشریه
18- برگزاری سفرهای زیارتی، تفریحی همچون سفر عتبات عالیات و شهر مقدس قم
19- تشکیل کارگروه نشریه و چاپ گاهنامه با رویکرد فرهنگی- مذهبی
و....


ب ) مشکلات و موانع کار فرهنگی
فرهنگ یک کشور به مثابه‌ی هوایی است که افراد در آن تنفس می‌کنند. لذا در زندگی اجتماعی توجه به این بخش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به سابقه‌ی درخشان فرهنگ ایران در تاریخ باستانی جوامع و هم‌چنین آورده‌های ناب دین مبین اسلام در میان ادیان و ارتباط متقابل این دو در جامعه‌ی امروز ایران، این خطر برای جامعه‌ی جهانی وجود دارد که فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی در سرتاسرعالم طنین‌انداز ندای حق‌طلبی شود و بتواند زمینه را برای ظهور یگانه منجی بشریت فراهم آورد. لذا دشمن تمام توان خود را برای هدف قراردادن ارزش‌های دینی و اخلاقی در جامعه‌ی امروز ما به کار بسته است. صرفنظر از فعالیت‌های قدرتمند جبهه‌ی دشمن از آنجا که اکثریت طبقه‌ی عوام جامعه همواره درپی برآوردن نیازهای اساسی شامل خوراک، پوشاک و مسکن می‌باشند و بعضی از خواص جامعه تحت تأثیر مکاتب فکری غرب . لذا فعالیت فرهنگی در کشور امروز ایران با موانع و مشکلات زیادی روبرو است که این مشکلات هم ریشه‌ی خارجی دارد و هم ریشه‌ی داخلی. 
با توجه به توضیحات داده شده می توان گفت ؛ این گروه نیز همانند برخی از تشکل‌های فعال فرهنگی جهت رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه است. لذا جهت اطلاع رسانی به بزرگواران علاقمند به حمایت از فعالان حوزه مهدویت که با راه‌های کمک‌رسانی به این نهادها آشنایی نداشته‌اند، اقدام به معرفی گروه و اعلام نیاز در زمینه‌های مالی و حتی نیروی تخصصی می‌نماییم. 
باشد که با عنایت باری تعالی و اراده‌ی کمک‌رسانی دوستان این راه برای رهروانش هموار گردد.


ج) چشم انداز آینده
1- تشکیل گروه خبرنگاری و مصاحبه با افراد شاخص شهری و کشوری
2- کلیپ سازی با برنامه‌های EDIUS و AFTER EFFECT
3- طراحی عکس نوشته 
4- پشتیبانی سایت 
5- راه اندازی نشریه ماهانه در فضای سایبری قابل استفاده برای مساجد و گروه‌های فرهنگی.
6- تشکیل کارگروه‌های متفاوت جهت جمع‌آوری مطالب و سازماندی اطلاعات جهت بارگذاری در سایت که هم اکنون با حدود 100 نفر این کار در حال اجراست.
7- برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی اعتقادی با هدف بالا بردن اطلاعات اقشار مختلف جامعه بالاخص جوانان در زمینه‌ی اعتقادات.
8- راه‌اندازی گروه انتشار واتس‌آپ در راستای ترویج معارف اسلامی در فضای مجازی.
9- هماهنگی با مدارس و دانشگاه‌های مختلف جهت برگزاری مراسم سخنرانی اساتید بزرگ.
10- همکاری با گروه‌های فرهنگی دیگر جهت یکپارچه سازی اهداف فرهنگی با توجه به ویژگی‌های بومی منطقه
11- همکاری با گروه‌های فرهنگی سایر شهرها جهت پشتیبانی اسکان مهمانان تازه مسلمان شده در جوار حضرت رضا علیه السلام
12- ادامه برگزاری کلاس های تربیت نیروی مهدوی


د) معرفی سایت:
این سایت با هدف اطلاع رسانی به مخاطبین علاقمند به تولیدات فرهنگی در حوزه‌ی مهدویت راه‌اندازی شده و توسط کارگروه پشتیبانی سایت، آبدیت می‌شود. بخش های سایت شامل آخرین اطلاعیه‌ها از فعالیت‌های فرهنگی گروه، آخرین اخبار، مقالات ، صوت و فیلم و.... می‌باشد که هر بخش زیر نظر متخصصین همان حوزه فعال می‌باشد. جامعه ی هدف مخاطبین این سایت عموم مردم به خصوص جوانان مستعد پذیرش کلام حق می‌باشد و در این راستا سعی نموده‌ایم با تولید و جمع‌آوری خوراک فرهنگی مناسب جوانان را جذب نماییم.
بخش حقانیت با هدف اثبات بر حق بودن مذهب شیعه‌ی 12 امامی
بخش مهدویت با هدف بیان ویژگی‌های منتظرین و آشنایی با ابعاد وجودی امام عصر (عج)
بخش چند رسانه ای : ارائه کلیپ های تصویری از بزرگان فعال در زمینه‌ی مهدویت و اهل بیت از جمله؛ رهبر معظم انقلاب، استاد پناهیان، قرائتی، ازغدی، عباسی، رائفی پور و همچنین کلیپ‌های صوتی همچون ادعیه‌ی مفاتیح الجنان و موسیقی‌های استدیویی خوانندگان مذهبی و حماسی همچون حامد زمانی، علی فانی، سینا دلخوش، علی اکبر قلیچ. این اقدام در جهت تغییر ذائقه‌ی شنوایی جوانان و ارائه ی جایگزین مناسب برای موزیک‌های نامناسبی است که دشمنان با اهداف مغرضانه برای جوانان ایران تولید نموده‌اند.
نشریه‌ی سایبری: ارائه‌ی نشریه به صورت گاهنامه‌ی فرهنگی، مذهبی و مناسبتی با رویکردی کاملا متفاوت و ارائه‌ی اطلاعات به صورت طراحی شده و آماده‌ی چاپ جهت استفاده‌ی گروه‌های مذهبی و همچنین فایل ورد جهت استفاده‌های دیگر توسط علاقمندان.
اخبار امت اسلامی: ارائه ی آخرین اخبار جهان اسلام، مقاومت اسلامی اخبار ایران و ... ه بصورت منتخب از برترین سایت‌های ایران
همراه با استاد: ارائه‌ی سخنرانی‌های کامل استاد رائفی‌پور در مراسم گروه فرهنگی یک هفتاد و سوم در مشهد و همچنین خلاصه‌ی سخنرانی‌های استاد جهت استفاده‌ی دوستاران ایشان که زمان کافی جهت مشاهده‌ی کامل سخنرانی‌ها را ندارند.
اطلاع رسانی تازه‌های یک هفتاد و سوم: اطلاع رسانی مراسم، بیانیه‌ها، اخبار مربوط به گروه، مسابقات، گزارش فعالیت‌های گروهی و برگزاری کلاس و ... 
اطلاع رسانی سخنرانی‌های استاد رائفی پور در استان خراسان رضوی
فروشگاه اینترنتی: معرفی و فروش کتاب‌های مذهبی، فرهنگی ، آموزشی – فروش CD و بازی‌های متناسب با فرهنگ اسلامی، ایرانی و فروش نرم افزارهای جامع قرآنی، فرهنگی، مذهبی
کتاب‌های آموزشی ویژه نوجوانان و جوانان – ازدواج – خانواده
مسابقات آنلاین: (در حال طراحی) جهت برگزاری مسابقات مختلف جهت ترغیب افراد به مطالعه و بالا بردن سطح سواد اجتماعی و رسانه‌ای
کانال تلگرام : با توجه به هجمه‌ی اطلاعات درست و نادرست در فضای مجازی، برخود لازم دانستیم تا با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اشاعه اسلام راستین فعالیت خود را در فضای مجازی نیز گسترش داده و با راه‌اندازی لیست انتشار چند هزار نفری از مخاطبین ، مطالب متنوعی (شامل کلیپ، گزیده سخنرانی، عکس نوشته و ... ) را از این طریق به دست مخاطبین برسانیم.

شما میتوانید با ذخیره شماره 09023130110 در گوشی همراه خود و ارسال کلمه یاعلی (ع) ، به لیست انشار ما اضافه شده، از مطالب ارسالی گروه یک هفتاد و سوم استفاده نمایید و با ارسال آن به گروههای دیگر در جهت انتشار آن گام بردارید.

موارد ارسالی در روزهای هفته به شرح زیر می باشد:

شنبه ها: لینک سخنرانی استاد رائفی پور

یک شنبه ها: عکس نوشته

دوشنبه ها: لینک خلاصه سخنرانی استاد رائفی پور

سه شنبه ها: حقانیت

چهارشنبه ها: کلیپ انتخابی هفته

پنج شنبه ها: مهدویت